What would be a reasonable estimate for the price per pound of pieces purchased for the retail price in sets? If the weight of a good sample of sets (not including the packaging or instructions) were known then a range of prices could be calculated.
The only number I can come up with now is to take the average price per new brick divided the weight of a brick- if a 2x4 brick were representative (I suspect it weighs more than average), then the price per pound would be around $0.10/2.5g * 453.6 g/lb = $18/lb, or using 2x2 as an average weight maybe around $40 per pound. The numbers are interesting to compare to used bulk prices, or the cost of new bricks from pick-a-brick/brick wall cups (the cost of those is well documented elsewhere).